Saul Bellow 1915-ben született, s így már férfifejjel érte meg a második világháború borzalmait, a hirtelen technikai fejlődésből fakadó agyonszervezést, az amerikai életformaváltás kritikus fázisait, és az átlagember lelki válságának kiteljesedését. E tapasztalatait tükrözik regényei, melyekben a jelenségek helyes méreteit, emberileg elviselhető arányait igyekszik visszaállítani, s hőseit a humánum alapértékeihez vezeti vissza.
– Imádom az életet, s ha arcát nem érem fel, hogy megcsókoljam, hát akkor lejjebb csókolom meg, ahol érem- vallja Henderson, az öles termetű, mázsás milliomos, a modern Gulliver, e kalandregény hőse. Az ötvenen túl járó férfit még egyre űzi, hajtja lelke mélyéről a belső hang, mely a konformizmus és a babaarcú nők hamis világából való menekülésre, s valódi énjének felfedezésére buzdítja. Henderson végül Afrikában, vad törzsek között, komikus és gyászos kalandok során tanulja meg az igazi oroszlán-emberséget (eddigi disznó-embersége helyett), s lélekben megerősödve tér vissza hazájába feleségéhez.
Leleményes, sok humorral és szatírával átszőtt történet ez, melyben Bellow az olvasó tetszésére bízza, hogy egyszerűen csak elszórakozik hőse viselt dolgain, avagy a tettei mögött megbúvó filozófiai tartalmat is felfedezi. Az 1967-ben Nobel-díjjal kitüntetett író mindenki számára tanulságos és élvezetes regénye feledhetetlen élményt ígér a fekete kontinens szerelmeseinek, az izgalmak és a társadalomkritika kedvelőinek.
Vélemények
Még nincsenek értékelések.